Füge Produkció – TITÁNium – Miskolci Nemzeti Színház: Gólyakalifa

Füge Produkció – TITÁNium – Miskolci Nemzeti Színház: Gólyakalifa

Időpont: 2019. 05. 20. 15:00

Helyszín: Régi Zsinagóga

kettéhasadt monodráma Babits A gólyakalifa című regénye alapján

Az előadás fiatal rendezői, Barcsai Bálint és Tárnoki Márk a 28. THEALTER fesztiválon nagy sikerrel mutatkoztak be 1-1 előadással, a monodrámát előadó Papp Endre pedig az első THEALTER U21 plusz kisfesztivál nyitóelőadásának szereplője és rendezője volt – még debreceni középiskolásként. Tavaly a Gólyakalifa ötletgazdájaként és főszereplőjeként elnyerte az Év Titánja címet.

Tábory Máté élete szép, akár egy álom. Álmai valóságosak, akár az élet. Ezekben ő egy mélyszegénységben, nevelőszülőknél felnőtt fiú, aki viszont jólétről álmodik: nyaralásról, tágas lakásról, szép lányokról. Ha egyikük elalszik, a másik felébred. Az álmok emléke mindkettejüket kísérti, a két élet egyre szorosabban fonódik össze, míg már mi sem tudjuk, hogy kit látunk a színpadon, hogy mi az álom és mi a valóság, vagy hogy egyáltalán van-e értelme különválasztani a kettőt. Babits története egyszerre lélektani dráma, thriller és tanulmány a társadalmi egyenlőtlenségről, amit a mai Magyarországon értelmeztünk újra. Nem kellett messzire mennünk.

Játssza: Papp Endre
A színpadi változatot írta: Barcsai Bálint
Díszlet-jelmez: Horváth Jenny
Videó: Maruscsák Dávid
Hang: Bredán Máté
Fény: Langó Ádám
Súgó: Rohály Hanna
Produkciós vezető: Gulyás Dóra
Produkciós asszisztens: Totobé Anita
Rendező: Barcsai Bálint és Tárnoki Márk
“A videoriportokkal, dokuszínházi elemekkel dúsított előadásban a „vlogger” két élete, a nevelőszülőknél, nyomorban felnőtt, a polgári felső középosztály életét, örömeit és problémáit hírből sem ismerő fiú és a babitsi úri gyerek elefántcsont toronyban zajló élete egyre szorosabban fonódik össze. Papp Endre puritán, sallangmentes játékában jó ritmusérzékkel, krízisről krízisre mind közelebb hozza a valós és álombéli szereplő sorsát.”
Markos Mária: Egy vlogger két élete, Vasárnapi Hírek

“A rendezés nagyon gondosan, színpadi eszközökkel, amelyek közé a videobejátszások (Marucsák Dávid) is játszi profizmussal simulnak be, szálazza szét a két személyiséget, miközben Papp Endre játéka, mint egy mély, szuggesztív utazás, viszont magától érthetődően kapcsolja össze, helyezi egymásra e két azonos korú fiatalt. Ez a két egymással ellentétes folyamat hihetetlen, csak nagyon ritkán átélhető egyezést teremt: a személyiség eltérőségében is azonos valóságát.”
Ébren vagyunk?, Pótszékfoglaló

“Nagyon pontosan követtük az eredeti szerkezetet, de azzal, hogy átültettük a mába, aktuális társadalmi és emberi kérdéseket tudtunk érinteni. Például, hogy mennyire predesztinált a sorsunk, lehetséges-e kitörni a perifériáról, mennyire határoz meg minket a környezetünk, a tehetség, képesség elegendő-e bármihez. Úgy tűnik, sok minden nem változott a száz év alatt.”
sisso: „A fiataloknak is menő lesz színházba járni” – interjú Papp Endre színésszel, Magyar Narancs

Az előadás a IV. TITÁNium Színházi Projekt keretein belül valósult meg.

 

A belépés középiskolásoknak ingyenes.
 
16 éven felülieknek!
A program az EFOP-1.2.2-15-2016-00218 azonosító-számú, „Thalia szekerén – komplex személyiségfejlesztés, szakmai képzés, értő néző nevelés és önkéntesség az előadó-művészetek segítségével” projekt keretében, az Európai Szociális Alap támogatásával valósul meg.