A fiatalok dolga a lázadás, akkor is, ha ezért az életükkel kell, hogy fizessenek. A k2 Színházból alakult Apertúra előadása a náci rezsimnek ellenálló Sophie Scholl megrendítő történetét ütközteti napjaink létező(?) rebelliseivel. Itt, Magyarországon mi közünk van nekünk a nyolcvan évvel ezelőtti eseményekhez? A nyári THEALTER közönségkedvenc előadásán akár te is elmondhatod, hogy érzed ma magad.
„Nem hallgatunk tovább! Mi vagyunk a ti rossz lelkiismeretetek. A Fehér Rózsa nem hagy békén benneteket!”
A Fehér Rózsa a náci rezsimmel szembeni német ellenállási mozgalom volt a II. világháború alatt. Német diákok alapították, köztük Hans Scholl és húga, Sophie, akiket mélyen megrázott az a brutalitás, ahogy a nácik a zsidókkal és baloldali érzelmű emberekkel bántak. A csoport 1942 júniusa és 1943 februárja között hat náciellenes röplapot készített és terjesztett német egyetemeken. A hetedik röplap már nem jelenhetett meg, mivel a csoport tagjait a Gestapo letartóztatta. A fogság és a kínzások sem tudták megtörni a Scholl testvérpár elszántságát, akik mindvégig kitartottak ügyük mellett. A testvérek, más társaikkal együtt, a Volksgericht elé kerültek, és a bírósági tárgyalás során mindnyájukat nyaktiló általi halálra ítélték. Kivégzése előtt Hans Scholl ezt írta cellája falára: „Dacolva a túlerővel”, majd halála előtt így kiáltott fel: „Éljen a szabadság!”
A társulat (a k2 Színház tagjaiból alakult Apertúra - A Perpetuum Manufaktúra) a Fehér Rózsa történetét kiindulópontként használva azt kutatja, hogy a ma Magyarországán mi közünk van e nyolcvan évvel ezelőtti eseményekhez. Ezeket saját tapasztalatainkon átszűrve, személyes történeteinken keresztül reflektálunk a minket körülvevő társadalmi és politikai káoszra, a magyar színházi szakma megosztottságára és a pályakezdő, fiatal alkotók szorongató kilátástalanságára.
„[…] a Rebellisekben gazdag az önreflexiós regiszter, annak számára is tartogat meglepetéseket, aki úgy érzi, hogy ismeri már a társulatot, és tudja, mire számítson a hozzájuk mindig is közel álló protest-vonalat illetően. [...] A dolog színházilag viszont számomra akkor válik érdekessé, amikor Emőke nem a tüzes tekintetű Sophie többé, és amikor a társulat tagjai az előbbinél is „civilebb” játékba kezdenek. Merthogy a „Fehér Rózsa”-szál a későbbiekben egy másik történettel váltakozik. Sophie-t most már Emőkének hívják, a tekintete továbbra is szuggesztív, de már nem a német egyetemen vagyunk, hanem egy magyaron. Az izgalmat az tartja fenn, hogy nem egyértelmű, melyiken.” Herczog Noémi: Öncenzorok, es.hu
„Amikor Formán Bálint, Bán Bálint, Borsányi Dániel, Piti Emőke és Urbán Richárd kimondta vagy elénekelte, hogy nekik mivel van tele az a bizonyos hócipőjük – előtérbe helyezve a társulat létbizonytalanságát –, megállt a levegő, amit a tőlük már ismert humorral aztán felkavartak, hogy fellélegezhessünk, ha csak egy kicsit is.”
Az előadás hossza: 110 perc -------------------------- JEGYÁR: 2000 Ft, diákigazolvánnyal 1000 Ft. Pedagógusoknak pedagógusigazolvánnyal a belépés ingyenes!
JEGYVÁSÁRLÁS: online a https://tixa.hu/maszk oldalon A helyszínen jegyvásárlás előadáskezdés előtt 1 órával, a szabad jegyek függvényében.
Online csak teljes árú jegy vásárolható, kedvezményes jegyet venni az előadás kezdete előtt egy órával lehet a Régi Zsinagóga pénztárában, a diákigazolvány felmutatásával.
Játsszák: Bán Bálint, Borsányi Dániel, Formán Bálint, Piti Emőke, Urbán Richárd m.v.
A társulat improvizációi, saját élmények, történetek és Sophie Scholl esetének dokumentációi alapján a szövegkönyvet írta: Bíró Bence és Benkó Bence
Produkciós vezető: Erdélyi Adrienn
Asszisztens: Ternai Krisztina
Fotók és grafika: Szakács Ferenc
Zene, dalszövegek: Formán Bálint
Dramaturg-asszisztens: Sulyok Máté
Dramaturg: Bíró Bence
Rendező: Benkó Bence
Hozzászólások
Nincs bejelentkezve. Hozzászólást csak regisztrált és bejelentkezett felhasználó vehet fel.